Terapia CPAP

Czym jest CPAP ?

CPAP to jedna z najbardziej skutecznych metod wspomagania oddychania, stosowana głównie w leczeniu bezdechu sennego, a także w przypadku niewydolności oddechowej.

Specjalistycznym urządzeniem do wykonywania terapii CPAP jest pompa powietrzna (Aparat CPAP), podłączona do specjalnej maski na twarz, pokrywającej nos albo nos i usta razem.

Leczenie, a raczej wspomaganie leczenia aparatem CPAP polega na eliminacji podstawowej przyczyny występowania epizodów zatrzymania oddechu, jaką jest zapadanie tkanek miękkich gardła.

Jakie są efekty terapii CPAP?

Leczenie aparatem CPAP jest odczuwalne już w pierwszych dniach terapii. Pacjent budzi się rano wypoczęty oraz nie odczuwa senności w ciągu dnia. A to nie wszystko!

Istnieje także całe mnóstwo innych, pozytywnych efektów terapii, na które nie zwracamy uwagi w pierwszej chwili, a bywają one równie spektakularne.

Bezdech senny często zaburza funkcję snu, nie dopuszczając do wejścia w jego głębokie fazy. Bez głębokiego snu nie tylko trudno o wypoczynek, ale zanikają marzenia senne. Powrót snów bywa zaskakujący, ponieważ sporo osób nie jest do końca świadomych tego, że ich nie miały od lat.

Jednym z częstych objawów bezdechu jest nokturia, która objawia się zwiększonym wydzielaniem moczu w nocy, co zmusza nas do wstawania do toalety. Większość osób ze zdziwieniem zauważa, że śpiąc z aparatem CPAP mogą bez problemu przespać nawet osiem godzin bez wychodzenia z łóżka.

Czy od terapii CPAP można wypięknieć? Okazuje się, że tak i wystarczy na to już 2 miesiące efektywnej terapii. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan potwierdzili, że poprawia się owal twarzy, znikają zaczerwienienia skóry i opuchnięcia pod oczami. To wszystko zasługa dobroczynnego wpływu zdrowego snu oraz poprawie krążenia.

Zmniejszenie objawów bezdechu pozytywnie wpływa na wydzielanie hormonów, które odpowiedzialne są za uczucie sytości oraz metabolizm. Z CPAP schudniesz zdecydowanie łatwiej.

Według badań zarówno panie jak i panowie zgłaszają wyraźną poprawę funkcji seksualnych w efekcie terapii. Poprawia się zarówno libido jak i potencja.

Dość typowym efektem terapii CPAP, jest zmniejszenie ilości infekcji górnych dróg oddechowych. Nawet jeżeli zachorujesz, to dzięki aparatowi zdecydowanie szybciej wrócisz do zdrowia. Sprzyja temu prawidłowa wentylacja, odpowiednie nawilżenie śluzówki górnych dróg oddechowych oraz ogólny wzrost odporności.

Przewlekłe niedotlenienie związane z bezdechem rujnuje nasz mózg. Skutkuje to obniżeniem funkcji poznawczych, problemami z pamięcią oraz podatnością na rozwój depresji. Na szczęście większość negatywnych skutków cofa się w pierwszych tygodniach i miesiącach terapii.

Członkowie rodziny nie będą się już skarżyć na Twoje głośne chrapanie, które jest typowym problemem w bezdechu sennym. Terapia CPAP redukuje chrapanie.

Co to jest aparat CPAP i jak działa?

Aparat CPAP to inteligentne i nowoczesne urządzenie działające w oparciu o nowoczesny algorytm do automatycznego wykrywania bezdechu sennego, spłyceń oddechu i chrapania. Składają się z aparatu pompującego powietrze oraz maski CPAP (mocowanej na nos, nos i usta lub całą twarz chorego za pomocą regulowanych taśm), połączonych elastycznym przewodem. Poprzez udrożnienie dróg oddechowych i pompowanie powietrza skutecznie eliminuje epizody zatrzymania oddechu oraz uciążliwe chrapanie.  Aparaty CPAP to nieduże urządzenia, zazwyczaj umieszczane obok łóżka. Pacjenci cenią sobie aparaty CPAP z nawilżaczem, który zapobiega wysychaniu błon śluzowych.

Aparaty CPAP dzielą się na:

– aparaty o stałej wartości ciśnienia, czyli CPAP

– aparaty z automatyczną regulacją ciśnienia, czyli AutoCPAP (inaczej APAP).

Aby leczenie było jak najbardziej skuteczne, ważne jest dobranie odpowiedni model urządzenia oraz dopasowanie akcesoria (maskę CPAP, nawilżacz, itp.).

Ich wybór zależy m.in. od zalecanego ciśnienia roboczego, rodzaju bezdechu, współistniejących schorzeń czy tolerancji pacjenta na aparat.

Aparaty CPAP standard wyposażone są w funkcję ulgi wydechowej, pozwalającą na obniżenie ciśnienia w początkowej fazie wydechu, a także funkcję stopniowego narastania ciśnienia (RAMP), ułatwiającą zasypianie.

Aparaty BiPAP / BiLEVEL –  posiadają wszystko co urządzenia AutoCPAP, a także dodatkowo potrafią rozróżnić fazę wdechu i wydechu. Pozwala to na zmniejszenie ciśnienia w momencie wydechu, co znacznie ułatwia leczenie. Ze względu na możliwość zaprogramowania częstotliwości oddechów są również wykorzystywane do nieinwazyjnego wspomagania wentylacji w niewydolności oddechowej

Aparaty AutoCPAP (APAP) –  automatycznie regulują ciśnienie, odpowiednio podnosząc lub obniżając jego wartość w reakcji na epizody obturacyjne w drogach oddechowych. Ponadto ich dużą zaletą jest praca na minimalnym ciśnieniu w chwilach świadomego oddychania, a więc przed zaśnięciem oraz po przebudzeniu, a także wówczas, gdy przez dłuższy czas nie występuje bezdech lub inne problemy obturacyjne. Co więcej, w razie potrzeby, można je zaprogramować na podawanie ciśnienia o stałej wartości

Jakie są akcesoria do aparatów CPAP?

Maski CPAP

Bardzo ważnym elementem aparatu CPAP jest maska, a w szczególności jej dobre i szczelne dopasowanie do pacjenta, tak aby czuł on się komfortowo i aby powietrze nie  ulatniało się bokami. Maski do aparatów CPAP dzielimy na nosowe i twarzowe.

Maska nosowa ma formę niewielkiego kapturka obejmującego przestrzeń od nasady nosa po górną wargę.

Maska twarzowa obejmuje zarówno nos, jak i usta.

Maski CPAP są dostępne w wielu rozmiarach, ponadto każda jest wyposażona w otwór wydechowy standardowej wielkości, przez który wydychane jest powietrze z dwutlenkiem węgla.

Trzeba pamiętać, że maskę, która z jakiegoś powodu uległa zniszczeniu, należy niezwłocznie wymienić na nową. Najczęściej uszkodzeniom ulegają uszczelki przylegające bezpośrednio do twarzy pacjenta, gwarantujące szczelność maski lub paski, które z czasem się rozciągają i nie zapewniają już odpowiedniej szczelności.

Hełmy CPAP

Specjalistyczne hełmy do nieinwazyjnej wentylacji (DimAir) w tym do terapii CPAP oraz  hiperbarycznej terapii tlenem.

Urządzenie to jest przeznaczone do zastosowania w leczeniu pacjentów wymagających terapii wspomagania oddechu oraz w komorach hiperbarycznych, do wypełniania mieszaninami gazów wzbogaconych tlenem.

Hełm CPAP można stosować zarówno u pacjentów przytomnych jak i nieprzytomnych, dorosłych oraz dzieci, zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej.

.

Nawilżacze CPAP

Innym wartościowym dodatkiem do urządzeń CPAP są nawilżacze. Pacjenci cenią sobie najbardziej aparaty CPAP z nawilżaczem, który zapobiega wysychaniu błon śluzowych. W zależności od modelu aparatu można dobrać i nawilżacz.

Filtry CPAP

Trzeba też pamiętać o wymiennych filtrach CPAP. Jest ich kilka rodzajów. W zależności od modelu aparatu CPAP mogą być gąbkowe, filcowe, lub z innych tworzyw.

Zasilacze samochodowe

Przydatnymi dodatkami do Aparatów CPAP są zasilacze samochodowe, posiadające kabel DC służący do podłączenia aparatu CPAP do gniazda zapalniczki 12 V.

Aparaty CPAP można zamówić z dofinansowaniem NFZ. Jeśli chcesz poznać szczegóły, to zapraszamy do kontaktu.