Terapia CPAP

Czym jest CPAP?

CPAP to jedna z najbardziej skutecznych metod wspomagania oddychania, stosowana głównie w leczeniu bezdechu sennego, a także w przypadku niewydolności oddechowej.

Specjalistycznym urządzeniem do wykonywania terapii CPAP jest pompa powietrzna (Aparat CPAP), podłączona do specjalnej maski na twarz, pokrywającej nos albo nos i usta razem.

Leczenie, a raczej wspomaganie leczenia aparatem CPAP polega na eliminacji podstawowej przyczyny występowania epizodów zatrzymania oddechu, jaką jest zapadanie tkanek miękkich gardła.

Więcej o pozytywnych efektach terapii CPAP czytaj tutaj: https://oddechowy.pl/8-pozytywnych-efektow-terapii-cpap/

Co to jest aparat CPAP i jak działa?

Aparat CPAP to inteligentne i nowoczesne urządzenie działające w oparciu o nowoczesny algorytm do automatycznego wykrywania bezdechu sennego, spłyceń oddechu i chrapania. Składają się z aparatu pompującego powietrze oraz maski CPAP (mocowanej na nos, nos i usta lub całą twarz chorego za pomocą regulowanych taśm), połączonych elastycznym przewodem. Poprzez udrożnienie dróg oddechowych i pompowanie powietrza skutecznie eliminuje epizody zatrzymania oddechu oraz uciążliwe chrapanie.  Aparaty CPAP to nieduże urządzenia, zazwyczaj umieszczane obok łóżka. Pacjenci cenią sobie aparaty CPAP z nawilżaczem, który zapobiega wysychaniu błon śluzowych.

Aparaty CPAP dzielą się na:

– aparaty o stałej wartości ciśnienia, czyli CPAP

– aparaty z automatyczną regulacją ciśnienia, czyli AutoCPAP (inaczej APAP).

Aby leczenie było jak najbardziej skuteczne, ważne jest dobranie odpowiedni model urządzenia oraz dopasowanie akcesoria (maskę CPAP, nawilżacz, itp.).

Ich wybór zależy m.in. od zalecanego ciśnienia roboczego, rodzaju bezdechu, współistniejących schorzeń czy tolerancji pacjenta na aparat.

Aparaty CPAP standard wyposażone są w funkcję ulgi wydechowej, pozwalającą na obniżenie ciśnienia w początkowej fazie wydechu, a także funkcję stopniowego narastania ciśnienia (RAMP), ułatwiającą zasypianie.

Zobacz produkty tutaj:

https://oddechowy.pl/kategoria-produktu/aparaty-cpap-bilevel/aparaty-cpap-standard/

Aparaty BiPAP / BiLEVEL –  posiadają wszystko co urządzenia AutoCPAP, a także dodatkowo potrafią rozróżnić fazę wdechu i wydechu. Pozwala to na zmniejszenie ciśnienia w momencie wydechu, co znacznie ułatwia leczenie. Ze względu na możliwość zaprogramowania częstotliwości oddechów są również wykorzystywane do nieinwazyjnego wspomagania wentylacji w niewydolności oddechowej.

Zobacz produkty tutaj:

https://oddechowy.pl/kategoria-produktu/aparaty-cpap-bilevel/

Aparaty AutoCPAP (APAP) –  automatycznie regulują ciśnienie, odpowiednio podnosząc lub obniżając jego wartość w reakcji na epizody obturacyjne w drogach oddechowych. Ponadto ich dużą zaletą jest praca na minimalnym ciśnieniu w chwilach świadomego oddychania, a więc przed zaśnięciem oraz po przebudzeniu, a także wówczas, gdy przez dłuższy czas nie występuje bezdech lub inne problemy obturacyjne. Co więcej, w razie potrzeby, można je zaprogramować na podawanie ciśnienia o stałej wartości.

Zobacz produkty tutaj:

https://oddechowy.pl/kategoria-produktu/aparaty-cpap-bilevel/aparaty-cpap-auto/

Jakie są akcesoria do aparatów CPAP?

Maski CPAP

Bardzo ważnym elementem aparatu CPAP jest maska, a w szczególności jej dobre i szczelne dopasowanie do pacjenta, tak aby czuł on się komfortowo i aby powietrze nie  ulatniało się bokami. Maski do aparatów CPAP dzielimy na nosowe i twarzowe.

Maska nosowa ma formę niewielkiego kapturka obejmującego przestrzeń od nasady nosa po górną wargę.

Maska twarzowa obejmuje zarówno nos, jak i usta.

Maski CPAP są dostępne w wielu rozmiarach, ponadto każda jest wyposażona w otwór wydechowy standardowej wielkości, przez który wydychane jest powietrze z dwutlenkiem węgla.

Zobacz produkty tutaj:

https://oddechowy.pl/kategoria-produktu/maski/

Trzeba pamiętać, że maskę, która z jakiegoś powodu uległa zniszczeniu, należy niezwłocznie wymienić na nową. Najczęściej uszkodzeniom ulegają uszczelki przylegające bezpośrednio do twarzy pacjenta, gwarantujące szczelność maski lub paski, które z czasem się rozciągają i nie zapewniają już odpowiedniej szczelności.

Nawilżacze CPAP

Innym wartościowym dodatkiem do urządzeń CPAP są nawilżacze. Pacjenci cenią sobie najbardziej aparaty CPAP z nawilżaczem, który zapobiega wysychaniu błon śluzowych. W zależności od modelu aparatu można dobrać i nawilżacz.

Zobacz produkty tutaj:

https://oddechowy.pl/kategoria-produktu/akcesoria/nawilzacze-cpap/

Filtry CPAP

Trzeba też pamiętać o wymiennych filtrach CPAP. Jest ich kilka rodzajów. W zależności od modelu aparatu CPAP mogą być gąbkowe, filcowe, lub z innych tworzyw.

Zobacz produkty tutaj:

https://oddechowy.pl/kategoria-produktu/akcesoria/filtry/

Zasilacze samochodowe

Przydatnymi dodatkami do Aparatów CPAP są zasilacze samochodowe, posiadające kabel DC służący do podłączenia aparatu CPAP do gniazda zapalniczki 12 V.

Zobacz produkty tutaj:

https://oddechowy.pl/kategoria-produktu/akcesoria/zasilacze/