Brak kategorii

8 pozytywnych efektów terapii CPAP

Leczenie aparatem CPAP jest odczuwalne już w pierwszych dniach terapii. Pacjent budzi się rano wypoczęty oraz nie odczuwa senności w ciągu dnia. A to nie wszystko!

Istnieje także całe mnóstwo innych, pozytywnych efektów terapii, na które nie zwracamy uwagi w pierwszej chwili, a bywają one równie spektakularne.

1. Zaczniesz na nowo śnić

Bezdech senny często zaburza funkcję snu, nie dopuszczając do wejścia w jego głębokie fazy. Bez głębokiego snu nie tylko trudno o wypoczynek, ale zanikają marzenia senne. Powrót snów bywa zaskakujący, ponieważ sporo osób nie jest do końca świadomych tego, że ich nie miały od lat.

2. Przestaniesz chodzić w nocy do toalety

Jednym z częstych objawów bezdechu jest nokturia, która objawia się zwiększonym wydzielaniem moczu w nocy, co zmusza nas do wstawania do toalety. Większość osób ze zdziwieniem zauważa, że śpiąc z aparatem CPAP mogą bez problemu przespać nawet osiem godzin bez wychodzenia z łóżka.

3. Poprawi się jakość twojej skóry i włosów

Czy od terapii CPAP można wypięknieć? Okazuje się, że tak i wystarczy na to już 2 miesiące efektywnej terapii. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan potwierdzili, że poprawia się owal twarzy, znikają zaczerwienienia skóry i opuchnięcia pod oczami. To wszystko zasługa dobroczynnego wpływu zdrowego snu oraz poprawie krążenia.

4. Zredukujesz nieco wagę

Zmniejszenie objawów bezdechu pozytywnie wpływa na wydzielanie hormonów, które odpowiedzialne są za uczucie sytości oraz metabolizm. Z CPAP schudniesz zdecydowanie łatwiej.

5. Poprawisz libido

Według badań zarówno panie jak i panowie zgłaszają wyraźną poprawę funkcji seksualnych w efekcie terapii. Poprawia się zarówno libido jak i potencja.

6. Zapomnisz o nawracających infekcjach

Dość typowym efektem terapii CPAP, jest zmniejszenie ilości infekcji górnych dróg oddechowych. Nawet jeżeli zachorujesz, to dzięki aparatowi zdecydowanie szybciej wrócisz do zdrowia. Sprzyja temu prawidłowa wentylacja, odpowiednie nawilżenie śluzówki górnych dróg oddechowych oraz ogólny wzrost odporności.

7. Zwiększysz wydolność umysłową

Przewlekłe niedotlenienie związane z bezdechem rujnuje nasz mózg. Skutkuje to obniżeniem funkcji poznawczych, problemami z pamięcią oraz podatnością na rozwój depresji. Na szczęście większość negatywnych skutków cofa się w pierwszych tygodniach i miesiącach terapii.

8. Będziesz mieć cichy sen

Członkowie rodziny nie będą się już skarżyć na Twoje głośne chrapanie, które jest typowym problemem w bezdechu sennym. Terapia CPAP redukuje chrapanie.