Brak kategorii

Maski CPAP, a refundacja? Komu przysługuje?

Maska CPAP to kluczowy element aparatury wykorzystywanej w terapii bezdechu sennego. Dzięki niej powietrze trafia bezpośrednio do dróg oddechowych pacjenta. Im lepiej dobrana i dopasowana jest maska tym skuteczniejsza będzie terapia. Dlatego zakup maski oraz aparatu CPAP powinien być bardzo dokładnie przemyślany.

Dostępne są 3 typy masek:

  • maska nosowa,
  • maska donosowa,
  • maska pełnotwarzowa (na nos i na usta).

Jeśli pacjent ma niedrożny nos lub oddycha przez usta podczas snu proponuje się zakup maski pełnotwarzowej. W pozostałych przypadkach wystarczająca jest maska nosowa lub donosowa.

Zarówno w przypadku aparatu i maski CPAP refundacja przysługuje osobom, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny i które otrzymały od lekarza stosowne zalecenie.

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest możliwy do zdiagnozowania dzięki przeprowadzeniu badania polisomnograficznego, na które może skierować Cię lekarz pierwszego kontaktu.

Po wystawieniu zlecenia przez właściwego lekarza (m.in. pulmonolog, laryngolog, kariolog, specjalista chorób wewnętrznych), można zrealizować je w dowolnym sklepie z zaopatrzeniem medycznym, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Dofinansowanie na aparat CPAP z NFZ na całe urządzenie (aparat, maskę nosową lub twarzową oraz sprężarkę) do 31.12.2022 roku wynosiło 2100 zł, przy czym wkład własny dorosłych ustalony został na 10 proc. Od 1.01.2023 nastąpiło rozdzielenie dofinansowania do urządzenia CPAP oraz maski CPAP. Przy czym limit dofinansowania w przypadku osób dorosłych na samo urządzenie wynosi 2100 zł, a na maskę 200 zł. Dofinansowanie do zakupu samej maski przysługuje od 2023 roku co pół roku. Ponad maski objęte są 3-miesięczną gwarancją.

W przypadku dzieci i młodzieży przed 18. rokiem życia Fundusz pokrywa całość kosztów do wysokości dofinansowania, czyli 2100 zł na zakup urządzenia CPAP oraz 200 zł na zakup maski.

Więcej informacji o aparatach i maskach CPAP znajdziecie tutaj.

Jeden komentarz

  • Zajawki RSS

    To nie tylko blog, to jak intelektualne laboratorium, w którym każdy eksperyment myśli jest jak nowa hipoteza, a autor to jak naukowiec, kierujący badaniami w zakresie wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *