Brak kategorii

Terapia CPAP, a życie seksualne.

Jedną z najczęstszych obaw pacjentów rozpoczynających terapię aparatami CPAP jest negatywny wpływ jaki to może mieć na ich życie seksualne.

Jest to jak najbardziej zrozumiałe, gdyż należy pamiętać, że już samo głośne chrapanie często prowadzi do problemów w związku, a jeśli doda się do tego utratę energii, libido i funkcji seksualnych (u mężczyzn bezdech senny wiąże się z niskim poziomem testosteronu i zaburzeniami erekcji),  to katastrofa w pożyciu jest nieunikniona.

Dlatego wprowadzenie terapii CPAP może zrobić więcej dla życia seksualnego, niż się wydaje. Nawet pomimo zakładania do spania maski CPAP przez którą pacjenci mogą czuć się nieatrakcyjne, a ich partnerzy mogą postrzegać to jako barierę.

Przede wszystkim maskę można zdjąć w mgnieniu oka, więc nie ma powodu aby terapia CPAP miała zakłócać życie seksualne. Zatem obawy szybko mijają gdy tylko pacjent zauważy jej pozytywne efekty.

Regularne stosowanie CPAP może pomóc w ograniczeniu wielu skutków ubocznych, a przy lepszym i cichym śnie poprawia się samopoczucie w ciągu dnia, co samo w sobie może mieć naprawdę pozytywny wpływ na najbliższych.

Aparaty CPAP do nabycia znajdziecie tutaj: https://oddechowy.pl/kategoria-produktu/aparaty-cpap-bilevel/