Astma, a bezdech senny.
Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, która charakteryzuje się zwężeniem oskrzeli, podwyższoną reaktywnością dróg oddechowych oraz obecnością stałego lub okresowego kaszlu, duszności, wheezing (świsty) podczas oddychania.
Przyczyny astmy nie są do końca poznane, jednak wiadomo, że czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje dróg oddechowych mogą przyczyniać się do rozwoju tej choroby. Astma jest chorobą przewlekłą i wymaga ciągłego leczenia, zarówno przy pomocy leków, jak i zmiany stylu życia. Schorzenie to często predysponuje do bezdechu sennego, zwłaszcza obturacyjnego, w którym blokowanie lub zmniejszane są przepływu powietrza przez drogi oddechowe.
Obie te choroby mają bardzo podobne objawy, takie jak trudności w oddychaniu, chrapanie, bezdechy, utrata snu, a także mogą prowadzić do podobnych komplikacji, takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroby serca. Co więcej w wielu przypadkach astma wpływa na rozwinięcie się choroby bezdechu, dlatego osoby na nią cierpiące powinny być poddawane regularnym badaniom snu, aby wykryć i skutecznie leczyć obturacyjny bezdech senny. Pulmonolog to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozą, leczeniem i profilaktyką schorzeń układu oddechowego.
Aby postawić diagnozę bezdechu sennego potrzebne jest tzw. badanie poligraficzne. Badanie to nie tylko wykrywa zaburzenia oddychania we śnie, ale pozwala również określić typ oraz zaawansowanie choroby. Badanie takie jest przeprowadzane w domu pacjenta lub w szpitalu przy użyciu holtera. Właśnie to urządzenie jest preferowanym wyborem największych globalnych firm zajmujących się badaniem jakości snu w warunkach domowych i jednocześnie bardzo dokładnym. Mierzy parametry oddychania i pracę układu krążenia z uwzględnieniem pozycji i ruchów ciała. Więcej informacji o badaniu i jego rodzajach snu znajdziecie tutaj: https://oddechowy.pl/diagnostyka-snu/
W leczeniu bezdechu sennego przy astmie świetnie się sprawdza terapia CPAP, która nie wymaga przyjmowania leków ani poddania się operacji, a korzyści ze stosowania aparatu mogą być odczuwane natychmiast, nawet podczas pierwszej nocy użytkowania. Polega ona na dostarczaniu przez specjalny aparat CPAP pacjentowi ciągłego powietrza pod ciśnieniem za pomocą maski, która utrzymuje drożność dróg oddechowych podczas snu. Więcej o terapii i urządzeniach CPAP, znajdziecie tutaj: https://oddechowy.pl/cpap/