Brak kategorii

Cierpisz na bezdech senny lub notorycznie chrapiesz? Jest na to sposób! CPAP to złoty środek w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego i przeciwdziałaniu chrapaniu.

Coraz więcej osób zapada na obturacyjny bezdech senny, czyli poważną i niebezpieczną dolegliwość, która prowadzi do zaburzeń snu, a w konsekwencji do niedotlenienia organizmu i uczucia ciągłego zmęczenia w ciągu dnia. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nieleczony może mieć groźne skutki dla zdrowia, a nawet życia chorego. Często przyczynia się on bowiem do powstania nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zwiększa ryzyko udaru mózgu, zawału serca oraz chorób sercowo-naczyniowych. Jego najczęstszym objawem, jest głośne, nieregularne chrapanie, często zakłócane nawet około 6 minutowymi przerwami w oddychaniu. W wielu przypadkach wentylacja płuc jest nieświadomie wstrzymywana nawet kilkadziesiąt razy w ciągu każdej godziny snu, na minimum kilkanaście sekund. I właśnie dla cierpiących na bezdech senny  oraz niewydolność oddechową została opracowana metoda CPAP stosowana przy użyciu aparatów CPAP, które okazały się być najskuteczniejszym narzędziem leczenia. Ich efekty pacjent odczuwa już od pierwszego dnia zastosowania.

Do czego służą aparaty CPAP i jak działają?

Aparaty CPAP to nieduże urządzenia zazwyczaj umieszczane obok łóżka. Składają się z aparatu pompującego powietrze oraz maski CPAP (mocowanej na nos, nos i usta lub całą twarz chorego za pomocą regulowanych taśm), połączonych elastycznym przewodem.

Ich celem jest przywrócenie drożności górnych dróg oddechowych, czyli likwidacja chrapania i przerw w oddychaniu oraz zapobieganie ich niebezpiecznym następstwom, poprzez dostarczanie powietrza pod stałym dodatnim ciśnieniem. Aparat CPAP utrzymuje język i gardło we właściwej pozycji, nie dopuszczając do ich zapadania. Dzięki temu drogi oddechowe pozostają otwarte i drożne, epizody bezdechu ustają – pacjent spokojnie przesypia noc i budzi się wypoczęty.

Efekty dla pacjenta:

 • stabilny sen,
 • udrożnienie dróg oddechowych,
 • radykalna poprawa stanu zdrowia,
 • redukcja senności dziennej i poprawa koncentracji,
 • podniesienie komfortu życia,
 • obniżenie napięcia psychicznego,
 • zwiększenie tolerancji wysiłku fizycznego,
 • obniżenie ciśnienia tętniczego – zmniejsza się ryzyko rozwoju nadciśnienia,
 • obniżenie ryzyka wystąpienia udaru i zawału serca,
 • zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy,
 • zmniejszenie nocnego niedokrwienia serca,
 • rozrzedzenie krwi – ustępują obrzęki obwodowe odpowiedzialne m.in. za potrzebę częstego oddawania moczu w nocy,
 • wsparcie przy leczeniu chorób współistniejących – zniwelowanie ich objawów i obniżenie ryzyka powikłań. 

Podstawowy podział aparatów CPAP to te o stałej wartości ciśnienia, czyli CPAP oraz te z automatyczną regulacją ciśnienia, czyli AutoCPAP (inaczej APAP). Ich wybór zależy m.in. od zalecanego ciśnienia roboczego, rodzaju bezdechu, współistniejących schorzeń czy tolerancji pacjenta na aparat.

Aparaty CPAP standard (https://oddechowy.pl/kategoria-produktu/aparaty-cpap-bilevel/aparaty-cpap-standard/)  wyposażone są w funkcję ulgi wydechowej, pozwalającą na obniżenie ciśnienia w początkowej fazie wydechu, a także funkcję stopniowego narastania ciśnienia (RAMP), ułatwiającą zasypianie.

Aparaty BiPAP / BiLEVEL  (link https://oddechowy.pl/kategoria-produktu/aparaty-cpap-bilevel/) –  posiadają wszystko co urządzenia AutoCPAP, a także dodatkowo potrafią rozróżnić fazę wdechu i wydechu. Pozwala to na zmniejszenie ciśnienia w momencie wydechu, co znacznie ułatwia leczenie. Ze względu na możliwość zaprogramowania częstotliwości oddechów są również wykorzystywane do nieinwazyjnego wspomagania wentylacji w niewydolności oddechowej.

Aparaty AutoCPAP (APAP) (link https://oddechowy.pl/kategoria-produktu/aparaty-cpap-bilevel/aparaty-cpap-auto/) –  automatycznie regulują ciśnienie, odpowiednio podnosząc lub obniżając jego wartość w reakcji na epizody obturacyjne w drogach oddechowych. Ponadto ich dużą zaletą jest praca na minimalnym ciśnieniu w chwilach świadomego oddychania, a więc przed zaśnięciem oraz po przebudzeniu, a także wówczas, gdy przez dłuższy czas nie występuje bezdech lub inne problemy obturacyjne. Co więcej, w razie potrzeby, można je zaprogramować na podawanie ciśnienia o stałej wartości.

Innym bardzo ważnym elementem aparatu CPAP jest maska, a w szczególności jej dobre i szczelne dopasowanie do pacjenta, tak aby czuł on się komfortowo i aby powietrze nie  ulatniało się bokami. Maski CPAP (https://oddechowy.pl/kategoria-produktu/maski/) są dostępne w wielu rozmiarach, ponadto każda jest wyposażona w otwór wydechowy standardowej wielkości, przez który wydychane jest powietrze z dwutlenkiem węgla. Trzeba pamiętać, że maskę, która z jakiegoś powodu uległa zniszczeniu, należy niezwłocznie wymienić na nową. Najczęściej uszkodzeniom ulegają uszczelki przylegające bezpośrednio do twarzy pacjenta, gwarantujące szczelność maski lub paski, które z czasem się rozciągają i nie zapewniają już odpowiedniej szczelności.

Jakie koszty ponosi pacjent w związku z kuracją CPAP?

Ceny aparatów CPAP w zależności od modelu i producenta – wahają się w przedziale ok 2-7 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszt maski CPAP, którą trzeba dokupić oddzielnie, koszt od 250 zł do 700 zł (w przypadku zakupu aparatu z uwzględnieniem refundacji jedna maska jest dostarczana w komplecie w cenie aparatu CPAP). W większości przypadków zakup aparatów CPAP jest częściowo refundowany przez NFZ, ale jeśli ktoś nie może sobie pozwolić nawet na taki wydatek to dobrą alternatywą jest skorzystanie z wypożyczalni. Zaprogramowany do indywidualnych potrzeb, zgodnie z zaleceniami lekarza sprzęt można wypożyczyć (https://oddechowy.pl/wypozyczalnia-aparatow-cpap/), przetestować i dopiero wówczas zdecydować się na zakup lub korzystać z niego w ramach stałego abonamentu.

Zatem podsumowując, jeśli jesteście w grupie ryzyka, chrapiecie lub macie już zdiagnozowany bezdech senny to warto sprawdzić czy metoda CPAP jest dla Was.