Brak kategorii

Czy i kiedy wypożyczenie aparatu CPAP ma sens?

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie bezdech senny a lekarz zalecił aparat CPAP (https://oddechowy.pl/kategoria-produktu/aparaty-cpap-bilevel/) – wypożyczenie urządzenia nie ma większego sensu. Będziesz go potrzebował codziennie, często przez wiele lat.  Stąd miesięczne opłaty za wypożyczenie aparatu na bezdech senny mogą być nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do zakupu sprzętu. Zakup urządzenia może okazać się dla Ciebie korzystniejszy, tym bardziej, że możesz uzyskać dofinansowanie z NFZ.

Są jednak wypadki, kiedy wynajem aparatu CPAP jest uzasadniony.

– w celu odpowiedniego ustawienia ciśnień

– na zlecenie lekarza,

– po wykonanym prywatnie badaniu poligraficznym,

– na próbę,

W wielu przypadkach celem jest wykonanie miareczkowania. Czyli chodzi o to, aby lekarz mógł ostatecznie zalecić odpowiednie ustawienie aparatu CPAP a także potwierdzić rodzaj zalecanego urządzenia (stałociśnieniowego, autoCPAP bądź BiPAP).

Na czym polega miareczkowanie

Miareczkowanie za pomocą urządzenia CPAP to proces wstępnego ustawienia ciśnień w aparacie na bezdech senny. Takie ustawienie jest niezbędne przede wszystkim w przypadku aparatów półautomatycznych i stałociśnieniowych, ponieważ nawet samo badanie polisomnograficzne nie daje odpowiedzi na temat optymalnego ciśnienia. Dlatego ustala się je na drodze próby.

W przypadku aparatów automatycznych, które z założenia ustalają ciśnienie samodzielnie, również potrzebne jest miareczkowanie, aby ustalić przedział ciśnień, w zakresie których CPAP może pracować.

Miareczkowanie może być przeprowadzone przez lekarza, w trakcie nocy spędzonej w pracowni snu. Jeśli z różnych względów nie zostało ono wykonane – lekarz zleca miareczkowanie firmie, świadczącej takie usługi. Wtedy takie badanie przeprowadza się w domu.

Miareczkowanie powtarza się, szczególnie jeśli jesteś użytkownikiem aparatu półautomatycznego lub stałociśnieniowego, a zamierzasz kupić nowy CPAP. W szczególności, jeśli jesteś użytkownikiem urządzenia starej generacji oraz w przypadkach odczuwania dyskomfortu w czasie snu (np. przy urządzeniach stalociśnieniowych zaczynasz czuć efekt „przyduszenia”).

Również zalecanie jest ponowne miareczkowanie, jeśli zmieniły się czynniki wpływające na nasz bezdech senny (znaczny wzrost bądź spadek wagi, powstanie nowych lub pogłębienie istniejących schorzeń np. kardiologicznych itp.).

Często zastanawiacie się (mając już zdiagnozowany bezdech senny, ale nie w postaci ciężkiej) czy będziecie potrafili spać w aparaturze? Czy korzyść z użytkowania aparatu CPAP będzie większa, niż ewentualny dyskomfort snu z uwagi na podłączenie pod urządzenie?

W takich przypadkach warto rozważyć wypożyczenie aparatu CPAP, aby „sprawdzić” jak się w nim śpi. Należy jednak pamiętać, że będziemy musieli się z dodatkowymi, bezzwrotnymi kosztami poza opłatą miesięczną za wypożyczenie aparatu CPAP – np. zakupem maski, która jest indywidualnie dopasowywana.

Warunki wypożyczenia znajdziesz tutaj: https://oddechowy.pl/wypozyczalnia-aparatow-cpap/

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami:

📞 tel. + 22 380 32 80

📲 tel. kom. +48 784 636 639

📧 biuro@emocja.pl

🌐 www.oddechowy.pl